شلاق زدن ایران سیاست سیاسی همکاری عربستان

شلاق زدن: ایران سیاست سیاسی همکاری عربستان عربستان سعودی وزیر امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس

گت بلاگز اخبار بین الملل خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک و غیر مسوولانه است / اندیشکده کاتو

اندیشکده کاتو در گزارشی با اشاره به مقاومت جهانی در برابر طرح رئیس‌جمهور آمریکا جهت نابود کردن برجام نوشت: مردم آمریکا باید بدانند که ترامپ در صورت عدم تایید پا

خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک و غیر مسوولانه است / اندیشکده کاتو

اندیشکده کاتو: خروج ترامپ از توافق هسته ای خطرناک و غیر مسوولانه است

عبارات مهم : ایران

اندیشکده کاتو در گزارشی با اشاره به مقاومت جهانی در برابر طرح مدیر جمهور آمریکا جهت نابود کردن برجام نوشت: مردم آمریکا باید بدانند که ترامپ در صورت عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای با وجود مخالفت جامعه بین الملل، اعضای کابینه اش و حتی هم حزبی هایش دست به چنین کار خطرناک و غیر مسوولانه ای زده هست.

به گزارش ایسنا، اندیشکده آمریکایی موسسه کاتو در ادامه گزارش خود با عنوان “مقاومت شدید با طرح ترامپ جهت نابودی توافق هسته ای” نوشت: دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا نشان داده است که قصد ندارد اواسط ماه اکتبر پایبندی کشور عزیزمان ایران به برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) را تایید کند؛ اگر تاثیرات به شدت منفی و متفاوت میل به ترامپ جهت اعلام اینکه توافق را نقض می کند، کنار بگذاریم، اولیه ترین مسئله مدیر جمهور این است که کشور عزیزمان ایران در واقع، توافق هسته ای را نقض نمی کند.

خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک و غیر مسوولانه است / اندیشکده کاتو

همان طور که آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر طرف های توافق مشمول بر روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان تایید می کنند، کشور عزیزمان ایران به تمام تعهدات خود در برجام به طور کامل عمل می کند. ولی در هفته های اخیر مخالفت های زیادی با طرح ترامپ انجام شده است هست. بعد از صحبت وی در نشست هر سال مجمع عمومی شرکت ملل، گزارش ها حاکی از آن است که رهبران دنیا و دیپلمات ها، مدیر جمهور آمریکا و اعضای دولت وی را در دیدارهای متعدد تحت فشار قرار داده اند تا طرح خود جهت نابود کردن برجام را بازبینی کند. متحدان بارها به طور علنی از ترامپ انتقاد کرده اند. امانوئل ماکرون مدیر جمهور فرانسه تاکید کرد که لغو کردن توافق یک خطای بزرگ است و توجه نکردن به آن، بی مسوولیتی هست. وی همچنین گفت که عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران می تواند به یک بحران هسته ای دیگر شبیه کره شمالی منجر شود.

فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از دیدار وزیران امور خارجه طرف های توافق با کشور عزیزمان ایران در حاشیه مجمع عمومی گفت که اگر آمریکا از توافق خارج شود، اروپا اطمینان خواهد یافت که این توافق به هر شکلی پابرجا بماند. وی سپس هشدار داد: جامعه جهانی نخواهد پذیرفت که توافقی که موثر و موثر است و کشور عزیزمان ایران نیز به آن عمل می کند، نابود شود.

اندیشکده کاتو در گزارشی با اشاره به مقاومت جهانی در برابر طرح رئیس‌جمهور آمریکا جهت نابود کردن برجام نوشت: مردم آمریکا باید بدانند که ترامپ در صورت عدم تایید پا

موگرینی خاطرنشان کرد که تمام طرف های توافق هسته ای مشمول بر آمریکا در نشست خود پشت درهای بسته تاکید کرده اند که هیچ نقضی اتفاق نیفتاده هست. این حقیقت چالش هایی را جهت رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا به وجود آورد که مجبور بود با دستپاچگی اذعان کند که گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان تاکید می کند که کشور عزیزمان ایران به توافق پایبند است.

نشریه فارین پالیسی به تازگی گزارش داد که مدیر جمهور ترامپ تلاش می کند با ترساندن عدم تایید پایبندی کشور عزیزمان ایران در 15 اکتبر به خواسته خود جهت بازگشایی برجام و مذاکره مجدد بر سر مفاد توافق و حصول امتیازات زیاد از کشور عزیزمان ایران دست یابد، ولی این طرح با حمایت قدرت های اروپایی از توافق و تلاش ارزش جهت نجات آن در صورت خروج آمریکا فرو ریخت. مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران نیز به روشنی تاکید کرد که دولت وی مذاکره مجدد راجع به برجام را نخواهد پذیرفت.

همچنین روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که تخلف ترامپ از یک سند بین المللی و حملات غیر عقلانی اش علیه برجام موجب یک ابراز همدردی جهانی با کشور عزیزمان ایران و به طور هم زمان، تضعیف اعتبار و اطمینان به آمریکا شده است است.

خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک و غیر مسوولانه است / اندیشکده کاتو

حتی اعضای حزب خود ترامپ نیز شروع به مخالفت با وی کرده اند. اد رویس عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا و مدیر کمیته روابط خارجی به شبکه سی ان ان گفت که ترامپ نباید از توافق هسته ای خارج شود. هم چنین، سناتور راند پاول که زمانی با توافق مخالف بود به خبرنگاران گفت: تا زمانی که کشور عزیزمان ایران به توافق پایبند است ما نیز باید در توافق بمانیم.

ژنرال جان هاتین، فرمانده مرکز فرماندهی استراتژیک آمریکا چهارشنبه گذشته در یک صحبت در موسسه هاوسون گفت: حقیقت این است که کشور عزیزمان ایران به تعهداتش در برجام عمل می کند. ما با توافقی مواجهیم که کشورمان آن را امضا کرده است و من بر این باورم که هنگامی که ایالات متحده توافقی را امضا می کند وظیفه ما است که به مفاد آن پایبند باشیم. وظیفه ما است که آن را اجرا کنیم.

اندیشکده کاتو در گزارشی با اشاره به مقاومت جهانی در برابر طرح رئیس‌جمهور آمریکا جهت نابود کردن برجام نوشت: مردم آمریکا باید بدانند که ترامپ در صورت عدم تایید پا

بنا به گزارش موسسه کاتو، هنوز مشخص نیست که این مقاومت شدید با عدم تایید پایبندی (ایران)، مدیر جمهور ترامپ را باز خواهد داشت یا نه ولی مردم آمریکا باید بدانند که اگر ترامپ بخواهد چنین کاری را انجام دهد، بر خلاف این حقایق که جامعه بین الملل، اغلب کابینه وی و حتی بعضی اعضا برجسته حزب جمهوری خواه با او مخالفند، دست به چنین کاری زده است.

در چنین صورتی کنگره آمریکا 60 روز وقت خواهد داشت تا راجع به وضع مجدد تحریم های مرتبط هسته ای علیه کشور عزیزمان ایران تصمیم گیری کند ولی تصمیم به وضع مجدد تحریم ها و پیوستن به ترامپ جهت نابودکردن توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خطرناک و غیرمسوولانه خواهد بود.

خروج ترامپ از توافق هسته‌ای خطرناک و غیر مسوولانه است / اندیشکده کاتو

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | آمریکایی | دونالد ترامپ | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs