شلاق زدن ایران سیاست سیاسی همکاری عربستان

شلاق زدن: ایران سیاست سیاسی همکاری عربستان عربستان سعودی وزیر امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران درخواست صدور مجوز فروش ملک متعلق به دولت کشور عزیزمان ایران – موسوم به کاخ والری- در منطقه «موکا» جزیره موریس را به هیئت دولت ار

مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

عبارات مهم : ایران

وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران درخواست صدور مجوز فروش ملک متعلق به دولت کشور عزیزمان ایران – موسوم به کاخ والری- در منطقه «موکا» جزیره موریس را به هیئت دولت ارائه کرده هست. این همان کاخی است که رضاشاه شش ماه نخست تبعید خود را در آن سپری کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، قرار است درآمدهای ناشی از فروش این ملک بعد از واریز به حساب خزانه عمومی کشور، صرف تکمیل بعضی پروژه های مد نظر وزارت خارجه شود.

مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

این خبر در روزهایی مطرح شد که پیدان شدن مومیایی منسوب به رضاشاه، به یکی از سوژه های جالب اینترنت تبدیل شد. اگرچه مراجع رسمی موضع مشخصی راجع به مومیایی کشف شده است اتخاذ نکردند؛ ولی همین عنوان بار دیگر به بحث های مرتبط به رضاشاه نزد افکار عمومی دامن زد. در بحبوحه بازخوانی تحلیل ها راجع به عملکرد رضاشاه، خبر رسید که وزارت خارجه بنا دارد اقامتگاه رضاخان در جزیره موریس را بفروشد. کاخ والری، شاهد روزهای عزلت پادشاهی بود که گمان نمی کرد از تخت سلطنت و یکه تازی اش چنین به زیر کشیده شود و با رفتاری نکبت آمیز از جانب دولتی مواجه می شود که روزی او را آشکارا و نهان در پیروزی کودتای اسفند 1299 یاری کرده بود.

اشغال کشور عزیزمان ایران به وسیله متفقین

شهریور 20، با ورود قوای متفقین به خاک کشور عزیزمان ایران و اشغال کشور، ساز رفتن اضطراری رضاشاه کوک می شود و از همین جا است که قصه تبعید به موریس و کاخ والری کلید می خورد. رضا شاه بعد از اطلاع از نیت دولت انگلیس جهت برکناری و تبعید، استعفای خود را علنی کرده و قدرتش را به محمدرضا انتقال یافته کرد. همچنین در جهت اجرای دستور تبعید، با سایر اعضای خانواده اش راهی اصفهان و بعد بندرعباس شد تا کشور عزیزمان ایران را به مقصد بمبئی ترک کند. رضاخان تصور می کرد که گزینش محل اقامت با او خواهد بود. در روایات و خاطرات مختلفی آمده که رضا شاه تصور می کرده، می تواند شیلی یا حتی آرژانتین را به عنوان محل اقامت خود گزینش کند؛ ولی بریتانیا دستور داد تا او به «موریس» برود، جزیره ای در جنوب غربی اقیانوس هند.

وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران درخواست صدور مجوز فروش ملک متعلق به دولت کشور عزیزمان ایران – موسوم به کاخ والری- در منطقه «موکا» جزیره موریس را به هیئت دولت ار

تبعید از نگاه شمس

مرکز اسناد انقلاب اسلامی روایت شمس پهلوی از روز های خروج از کشور عزیزمان ایران را این گونه بازتاب داده است: «… بعد از چهار روز ساحل بمبئی از دور نمایان شد و مسرت خاطری به ما دست داد… در همین موقع ملاحظه کردیم که از طرف ساحل یک قایق موتوری که در آن جمعی سرباز مسلح هندی دیده می شدند، به طرف کشتی ما پیش می آید. ابتدا خشنود شدیم و تصور کردیم طبق معمول این قایق جهت هدایت کشتی به ساحل پیش می آید… قایق به کشتی نزدیک شد. سربازان از قایق بیرون آمده، مشغول حمل بار و بنه خود شدند و سه نفر انگلیسی که یکی از آنها بعدا با ایشان آشنایی پیدا کردم، آقای اسکرین بود. وارد کشتی شدند و به حضور شاه رفتند. آقای اسکرین خود را نماینده لرد لین لیتگو نایب السلطنه آن روز هند معرفی کرد و اختیارنامه خود را به اعلی حضرت ارائه داد و گفت «من در سیملا بودم، نایب السلطنه هند به من مأموریت میهمان داری جناب عالی (به اعلی حضرت جناب عالی خطاب می کرد) را داده. سپس راجع به مأموریت خود اظهار کرد «شما نمی توانید در بمبئی پیاده شوید و باید پنج روز در همین کشتی به جزیره موریس که جهت اقامت شما در نظر گرفته شده است عزیمت نمایید».

اعلی حضرت از شنیدن این سخنان سخت برآشفتند و فرمودند: «مگر من زندانی ام! من آزادانه از کشور خود مهاجرت کرده ام و به من گفته بودند که در خارج از کشورم به هر کجا که می خواهم می توانم بروم. جزیره موریس کجاست؟ آیا اجازه نمی دهند که من به آمریکای جنوبی بروم؟ آیا مانع می شوید که ما در بمبئی پیاده شویم و تا رسیدن کشتی اقلا در شهر بمانیم؟» آقای اسکرین در پاسخ همه این حرف ها فقط یک چیز می گفتند: «من بیانات شما را تلگراف می کنم و شخصا جز آنچه گفتم کاری نمی توانم بکنم»».

مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

مرگ رضاشاه

رضاشاه به همراه اعضای خانواده اش ناگزیر به اقامت در موریس شد، جهت حدودا پنج یا شش ماه و بعد از آن به ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی انتقال یافته شد. از وقت خروج از ایران، نشانی بیماری در او بود تا اینکه در نهایت در اول مرداد 1323 به علت سکته قلبی در ژوهانسبورگ از دنیا می رود. در این مدت، تقریبا اعضای خانواده سلطنتی که او را همراهی می کردند، پدر را ترک گفتند. بعضی از خاطرات از مراودات رضاشاه و محمدرضا و نگرانی شاه جوان جهت پدرش سخن می گویند و قرائت های رسمی هم از بی تفاوتی محمدرضا نسبت به آینده پدرش. به روایت سایت تاریخ ایرانی، برگرفته از خاطرات محسن صدر در کتاب خاطرات صدرالاشراف، پیکر مومیایی شده است رضاشاه را موقتا در مسجد رفاعی مصر به خاک سپردند تا کار ساختن آرامگاهی که مخصوصا جهت او طراحی شده است بود، به آخر برسد.

ساخت این آرامگاه در فروردین ۱۳۲۹ به آخر رسید و شاه گروهی را به ریاست برادرانش… به مصر اعزام كرد تا پیکر شاه را تا کشور عزیزمان ایران همراهی کنند… تابوت رضا شاه در اهواز به کشور عزیزمان ایران رسید و نهایتا تابوت به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمد و در مراسمی به خاک سپرده شد.

وزارت خارجه کشور عزیزمان ایران درخواست صدور مجوز فروش ملک متعلق به دولت کشور عزیزمان ایران – موسوم به کاخ والری- در منطقه «موکا» جزیره موریس را به هیئت دولت ار

انقلاب و تخریب مقبره

با انقلاب اسلامي 1357، مقبره ساخته شده است جهت رضا شاه که در نزدیکی حرم شاه عبدالعظیم در شهرری قرار داشت، از سوی صادق خلخالی به سال 59 تخریب شد. و تقریبا 38 سال بعد از آن بیل های مکانیکی که در حال گوبرداری در مخل باغ طوطی در شهر ری بودند، جسد مومیایی را کشف کردند که احتمال داده شد جسد رضاخان باشد. با این حال در نهایت روشن نشد که مومیایی متعلق به رضاشاه بوده یا خیر. در نهایت هم هدایت الله جمالی پور، فرماندار شهرری، به ایلنا گفت که «مرده ای بود که پیدا شد و حالا هم دفن شده است دیگر. الان یک ماه است که از این مسئله گذشته. تا جایی که من می دانم، آن را در جای مناسبی دفن کرده اند».

مجوز فروش اقامتگاه رضاخان

آرمان

واژه های کلیدی: ایران | جزیره | موریس | ایرانی | مومیایی | تاریخ ایران | خروج از ایران | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs